Derya Kimdir?

Asuman: Derya’yı adını taşıdığı elementle anlatayım size. Arıdır, durudur, temizliğinde arınır, duruluğunda sakinleşirsiniz. Akar gider o akışla gittiği yerlere sizi de taşır. Bazen coşar, taşar coştuğu anda heyecanlanırsınız, taştığı anda bilin ki önünde duramayacak, sizi savurduğu yerde kendinizi bulacaksınız. Üstünde pırıltılar taşır güneşten almıştır size veriyordur, göz kamaştırır. Evren kendisine ne sunmuşsa kıyısında size hediye eder. Kabarır dalgalanır bilin ki temizlik yapıyordur size daha iyisini sunmak için. Dibini göremediğiniz bulanık zamanlarında bile içinde cevher barındırdığını bilirsiniz. Varlığının her haline hakkını vermenin derdinde çabasında olan dostum. Dostluğuna duacıyım.

Figen: Derya tam da isminin anlamı gibidir insanlığı, dostluğu, arkadaşlığı, merhameti ve sayamayacağım birçok özelliği bünyesinde bol bol barındırandır… Candır.

Çiğdem: Hayatı doğru şekilde anlamlandıran, anı yaşamayı bilen ve anda kalabilen ender insanlardan biridir. Uyumlu, dürüst, çalışkan, sorumluluk sahibidir. Bilerek ve isteyerek birini kırması mümkün olmayan Derya aynı zamanda eğelenceli ve doğru bir yol arkadaşıdır.

Seda: Aaa Derya adı gibidir; derindir, güzeldir, sıkıntıları alır götürür, alüvyonlarıyla hayat verir.

Marmara: Almadan veren…Sağ duyulu…Sabırlı… Nefes alan herşeye aşık… Öğrenmede sınır tanımayan… Anaç… Dokunduğu her işe değer katan… Bildiği tüm doğruları sevdikleri ile paylaşan. Canım arkadaşım

Ayşegül: Derya hala 11 yaşındaki tanıdığım Derya… Hiç değişmedin, yanında kendimi  çok rahat hissettiğim sevgi dolu, hayat dolu, ele aldığı her işi son derece disiplinli ve tutarlı sonuçlandıran, yaptığı, her gezinin yardımlara uzanan yolları ile hepimize örnek olan Derya. Seni çok seviyorum., enerjin hiç bitmesin.

Ezel: Derya benim için;

Candır, sırtını her daim dayayabileceğin bir dosttur. Herşeyini paylaşabileceğin bir sırdaştır. Uzun zaman görüşüp konuşmasan bile en yakınında olandır. Paylaşandır, mutluluktur, eğlencedir. Hayatımda az sayıda olan has arkadaştır.

Melike: Petra’da bir çift el uzandı. Uzanmasaydı çıkamayacaktım.

Derya benim için uzanan eldir. Uzandığı eli bırakmayandır. Çok yerlere birlikte gittik. Daha da gideceğiz… Deya hadi gidelim dediğim de tamam diyendir. Yanınızda olmasından mutlu olacağınız koşulsuz güvenebileceğinizdir. Yargılamayandır. Olduğu gibi kabul edendir. Samimidir. Aklın sesidir.Çok nadir denir ya iyi ki tanımışım, iyi ki yol arkadaşın olmuşum, iyi ki dostumsun.

Eda: Derya, ilk bakışıyla verir tüm sıcaklığını, mütevazılığını, samimiyetini. Yalansız dolansız herşeyi konuşabilirsiniz onunla. Onun birikmiş tecrübelerini, deneyimlerini, yardımseverliğini dinlemek ve onunla sohbet etmek hep iyi gelmiştir bana. Gönül dostudur o. Dünyaya kucak açmış ve sevgisi her yere yeten güzel insan.

Banu: İlkokul arkadaşım, çocukluk arkadaşım, Ulustaki yaşıtım ilk komşum, ilokul öğretmenimin bizden az ufak kızı Derya…

Birlikte geçen çok keyifli bir çocukluk sonrası yaşam bizi ilk gençlikte kısa bir süre birbirimizden ayırsa da, yollarımız bu sefer orta gençlik dönemimizde tekrar kesişti. İyi ki de kesişti. Hayallerinin peşinden cesaretle koşan, hayata, insanlara zerafetkle, içtenlikle dokunan güzel kalpli kardeşim ilham veriyorsun bana. Hem hayallerinin hem de iyilik peşinde koşmanı gururla izliyorum. Yolun hep açık olsun.

Gülüm: Dil, din, ırk, coğrafya ayrımını bertaraf ettiğimizde, bence yaşadığımız Dünya’da diğer canlılara göre gelişmiş olduğunu düşündüğümüz iki tür bulunmakta. Az bir kısım, insan lakabını taşıyabilecek farkındalığa erişmiş, Öz’üne, yaratılışına, ruhundaki sevgiye, diğer tüm canlılara saygılı, zor şartlara ve sanal illüzyonlara rağmen kendini, değerlerini korumayı başarmaya çalışan, emek veren, tükettiğini üreten bir tür. Geri kalan ise, kim olduğunu anlayabilmesi için daha çok deneyime ihtiyaç duyan, bencilliği ve egosu uğruna kendi de içinde olmak üzere var olduğu ve bağlın olduğu bütüne çok zarar verebilenlerden oluşuyor.

Sevgili Derya’cığıma, öncelikle değerli bir insan olarak, ardından da arkadaşım, dostum, kardeşim olarak yürüdüğü YOLDA başarı, sevgi,ışık diliyorum.

Filiz: Derya’cığımla yolculuğum bundan 20 yıl önce Bodrum’da başladı. İlk olarak tatil ortamında bşlayan sıradan gibi görünen tatil arkadaşlığı çok büyük bir dostluğa dönüştü. Yani damlaydı sonra Derya oldu arkadaşlığımız, dostluğumuz. Bu kadar kendini geliştirme, yenileştirmeye çalışan, sadece kendi için değil çevresindeki bütün tanıdığı tanımadığı insanlara bir şeyler katmaya çalışsan , yardımsever, iyilik sever, sosyal sorumluluk projelerinin  önde gelen isimlerinden, gezgin canım arkadaşım, atom karıncam.

DAMLADAN, DERYA’YA DÖNÜŞENİM…

Gözde: Derya ile yıllar sonra dostluğa dönüşen arkadaşlığımız Beşiktaş Atatürk Lisesi yıllarında başladı.
Derya çok yönlü bir insan ve hepsinin hakkını vererek gerçekleştiriyor. Beni en çok cezbeden ise manevi yönü ve seyahatlari. Çok seviyorum yolculuklarını, popülerlikten uzak, illaki bir maneviyatı olan, üzerinde oldukça çalışılmış, iyi organize olmuş seyahatler bunlar. Her birinde olmayı gönlümden geçirirken yolculuklarda yaşanacak tüm deneyimlerin ve yolunun açık olmasını dilerim.

Filiz: Yola çıktığınız arkadaşınız gerçekten çok ama çok önemlidir. Derya,çok kısa zamanda tanıdığım güvenilir, yarıyolda bırakmayan,sabırlı, haksızlığa tahammülü olmayan, üretken ve bir okadar macera seven, doğa aşığı, sırtındaki çantadan hiç yüksünmeyen, gezip yeni yerler keşfetmeye bayılan bir o kadar nazik… İyi ki onunla geziyorum, iyi ki onu tanışım.

Selma: İlk tanıdığımda güzel bir amaç için yollara koyulurken yaşadıklarını ve yaptıklarını tatlı tatlı ses tonuyla anlatırken, gözlerindeki ışıltının etkisinde beni benden alan içten ve samimi en güzel yüreğe sahip özgür ruhlu can… Adı gibi Derya