Duvarları Yık, Mutluluğa Çevir

Havacılık ve Enerji sektörlerinde Finans Yöneticiliği yapmış olan Oğuz Otay ve yıllardır TOFD gönüllüsü olarak çalışan Derya Erkut  4-7 Mayıs Tarihleri arasında Almanya’da bulunan 160 km’lik Berlin Duvarını, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) adına, pedal çevirerek aşmaya hazırlanıyorlar. 1998 yılında kurulan ve Türkiye’deki Omurilik felçlileri için sayısız projelere imza atan TOFD, yeni bir farkındalık projesiyle tüm engelli vatandaşlarını sıkıntılarına dikkat çekmeye hazırlanıyor. 10- 16 Mayıs Engelliler haftası kapsamında yapılacak olan proje   “Duvarları Yık, Mutluluğa Çevir” başlığıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda Efendi Kaptan Kurtar Bizi adlı kitabın yazarı Oğuz Otay ve hayata gelme misyonunu sosyal sorumluluk projelerinde fayda sağlamak olarak nitelendiren Derya Erkut, toplam uzunluğu 160km olan duvarı 4 gün boyunca pedal çevirerek aşacak. #DuvarlarıYık Sosyal sorumluluk projesi için özel olarak hazırlanan Otay, her gün düzenli olarak antreman yaptığını ve özel bir beslenme programı uygulayarak kondüsyon sağladığını ifade ediyor.

Projenin amacı engelli vatandaşların hayatın içinde aşmak zorunda oldukları duvarlara dikkat çekmek ve toplumda engelli vatandaşların rahat yaşam hakları için sağduyu oluşturmak. Yaratılan farkındalık sayesinde TOFD adına 3430’a sms gönderen vatandaşların sağlamış olduğu katkılarla daha fazla omurilik felçlisine  ihtiyaçları olan tekerlekli sandalye temini sağlamak.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile elele  yürütülen projede Oğuz Otay, 1961 Yılında  Doğu Almanya halkının Batı Almanya ya geçişini  önlemek için örülen ve tüm Dünyada utanç Duvarı olarak anılan Berlin Duvarı’nı seçmesinin nedenini ise ‘Bu duvar yıllarca insanların özgürce hareket etmesinin önünde engel teşkil etmiş bir yapıdır. İnsanların azmi ve inancı ile ortadan kaldırılan, yerle bir olan bu duvar engellerin kaldırılması, duvarların yıkılması konusunda simge olma özelliğini taşımaktadır. Bu düşünceden hareketle tüm Dünyada ki engelli vatandaşlarımızın gerekli duyarlılık sağlandığında, bir çok engeli kolaylıkla aşabileceğini, tekerlekli sandalye imkanı sunulduğunda ve tekerlekli sandalyelerinin kolayca hareket etmesine mani onlarca basit engeli ortadan kaldırdığımızda onlar için ‘DUVAR’ olan sorunlarının aşılacağı inancını taşıyoruz. Bu benzerlikten yola çıkarak Berlin Duvarı’nın yıkılışını insanların özgürce hareketinin önündeki engellerin kaldırılması konusunda bir simge kabul ediyoruz’ şeklinde ifade etti.

Performansını 2014 yılından bu yana Runtalya ve Runanatolia’da TOFD yararına yardım toplama amaçlı koşarak gösteren Derya Erkut ‘gezmeyi ve seyahat etmeyi çok seviyorum. Bugün var gücümle pedalı çevirirken varlığıma bir anlam katıyorum, Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ve benzeri kuruluşları aracılığıyla önce kendi ruhuma sonra başka ruhlara dokunuyorum. Ülkelerin sınırları, bedenlerimizin zırhları hiçbir şeye engel değil’  sözleriyle duygularını dile getirdi.

TOFD KİMDİR?

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortapedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır. TOFD başarılı ve yaygın çalışmaları nedeniyle 03.05.2004 tarih ve 2004/7252 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmetlerini sürdürmektedir.

Derneğimiz, engellilerin sosyal yaşama tam ve etkin katılımı amacıyla çok sayıda projeyi başlatmış ve sonuçlandırmıştır. Derneğimizin birincil hedeflerinden biri yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesi ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamaktır.

Oğuz Otay kimdir?

Bu çalışma Oğuz OTAY tarafından yapılmaktadır. 1968 doğumludur. 1985 yılında Beşiktaş Atatürk (Anadolu) Lisesi’nden, 1989 yılında da Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Turizm ihtisası yapmıştır.Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli görevlerde bulunmuş ve su anda  Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım San ve Tic. A.Ş.’de yönetici olarak görev yapmaktadır.Aynı Zamanda da Marmara Üniversitesi’nde tarih branşında yüksek lisansını sürdürmektedir. Kendisi 1994 yılından beri aletli dalış ile uğraşmaktadır ve özellikle batik dalışlarının tutkunudur. Arama kurtarma ve ilk yardim balıkadam sertifikası vardır.Türk Deniz harp tarihi konusunda yaptığı araştırmaları ile ilgili “Mesudiye Zırhlısı – Efendi Kaptan Kurtar Bizi Osmanlı’nın Son Kırk Yılı” adlı bir kitabı ve tarih dergilerinde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Halen aynı konuda serbest araştırmacı olarak yürüttüğü çalışmalarını ve Osmanlı Coğrafyası’na yaptığı seyahatleri tarih ve seyahat konsepti ile kaleme aldığı yazıları zaman zaman Atlas Tarih dergisinde yayınlanmaktadır. Özgün içeriğini bir arkadaşı ile birlikte oluşturdukları Seyahat ve Havacılık temalı bir radyo programını 2 yıl boyunca NTV Radyo’da hazırladı ve sundu. Diğer bir ilgi alanı da dünyanın farklı coğrafyalarında kendi belirlediği ilginç rotaları bazen bisiklet, ginger, deve, jeep, geleneksel tekne,  buharlı tren, bazen de yürüyerek kat etmektir.  Tüm bunları yaparken de yazmaktan, not almaktan,yeni projeleri hayal etmekten  asla vazgeçmez.

Derya Erkut Kimdir?

Derya Erkut 1967 doğumlu.1989 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümünden mezun olmuş. 1996’da yine aynı Üniversite de Turizm Yüksek Lisansı yapmıştır.2012-2014 yıllarında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği eğitimini tamamlamıştır. Halen Anadolu Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık eğitimine devam etmektedir. Eğitiminin yanısıra gerek yurtiçi gerekse yurtdışına yaptığı turistik ve tarihi seyahatlerinin izlenimlerini  hikayeleştirdiği görselleriyle kişisel bloğunda paylaşmaktadır.

Bilgisayar İşletmenliği ve Pedagojik Formasyonu ile desteklediği eğitimlerini, gerek eğitmen olarak okullarda ve gerekse Üniversiteler bünyesinde yürütülen projelerde değerlendirme fırsatı bulmuştur. 2014-2015 yılları arasında Piri Reis Üniversitesi İSTKA Projesi Asistanlığını yürütmüştür. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaşam Bilimleri Sektörel Hizmet Laboratuvarları Akreditasyon Projesinde Proje Asistanlığı yapmaktadır.

House Of Human (ICF) Koçluk Sertifikası sahibi olan Derya ERKUT ”Etkili İletişim Ve Motivasyon Koçu” olarak hayatlara dokunmaya devam etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir